Dzie Bezpiecznego Internetu

Dzie Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Pocz徠kowo wydarzenie to 鈍i皻owa造 jedynie pa雟twa europejskie, ale ju od lat DBI przekracza granice Europy anga簑j帷 pa雟twa z ca貫go 鈍iata. Z pe軟 list zaanga穎wanych pa雟tw i instytucji oraz podj皻ymi przez nie dzia豉niami mo積a zapozna si na stronie www.saferinternetday.org.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), kt鏎e tworz instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Si喚 (dawniej Fundacj Dzieci Niczyje) realizatorzy unijnego programu „ㄠcz帷 Europ” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). G堯wnym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

毒鏚這: www.saferinternetday.org.

Od kilku lat bierzemy udzia w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. W ramach obchod闚 prowadzone s wyk豉dy i pogadanki z uczniami.
Celem zaj耩 jest zwr鏂enie uwagi uczni闚 na zjawisko cyberprzemocy oraz uwra磧iwienie ich na specyfik problemu, zwi您an przede wszystkim z mo磧iwymi konsekwencjami tego typu dzia豉, zar闚no dla ich ofiar, jak i sprawc闚. Zaj璚ia prowadzone s w oparciu o scenariusz i materia造 opracowane przez Fundacji Dajemy Dzieciom Si喚.

Ponadto w ramach zaj耩 i informatyki prowadzne s lekcje maj帷e na celu:

• 鈍iadomienie uczniom, 瞠 nale篡 dok豉dnie czyta regulaminy gier, konkurs闚 i drobnych form zakup闚, jakie oferowane s za po鈔ednictwem telefonii kom鏎kowej (np. konkursy i zakupy SMSowe);
  • zwr鏂enie uwagi na to, aby rozs康nie i m康rze wybiera rodzaje konkurs闚, w jakie warto si anga穎wa;
  • uczuli m這dzie na nieuczciwe i celowe wprowadzanie w b陰d u篡tkownik闚 form „p豉tno軼i via SMS” oraz na to, 瞠 mog si narazi na du瞠 koszty korzystania z telefon闚 kom鏎kowych.
  • Zapoznanie z przyk豉dowymi sytuacjami wy逝dzania danych na portalach spo貫czno軼iowych i e-mail pod pozorem otrzymania bon闚 zakupowych lub innych korzy軼i materialnych.
  • Do g鏎y