Mogi喚 pradziada ocal od zapomnienia

Sprawozdanie z wyjazdu na Ukrain w roku 2012

Dnia 8 lipca 2012 roku ok. godziny 19:00 z siedziby wroc豉wskiej telewizji wyruszy造 na Ukrain Martyna Haftarczyk uczennica oraz Aleksandra Chyb absolwentka su這wskiego Gimnazjum im. Jana Paw豉 II. Wyjazd zorganizowany by przez p. Gra篡n Or這wsk Sondej, dziennikark telewizji wroc豉wskiej „Studio Wsch鏚”. W wyje寮zie uczestniczyli Marsza貫k wojew鏚ztwa Dolno郵御kiego Rafa Jurkowlaniec, Dolno郵御ki kurator o鈍iaty Beata Paw這wicz. Swoimi wspomnieniami z wyjazdu podzieli豉 si z nami jedna z uczennic.

Podr騜 na Ukrain trwa豉 33 godziny. W jej trakcie nast徙i豉 9. godzinna przerwa we Lwowie, podczas kt鏎ej mog豉m wraz z kole瘸nk ze szko造 spotka si ze swoj rodzin ze Lwowa. By這 to dla mnie niezwyk貫 prze篡cie. Z dawno nie widzian rodzin mi這 sp璠zi豉m czas. Dzi瘯i moim bliskim ze Lwowa zwiedzi豉m stadion narodowy, ratusz miasta, cerkiew 鈍. Jury we Lwowie, ko軼i馧 ojc闚 bernardyn闚, oper i teatr. Zobaczy豉m r闚nie z bliska uniwersytet Iwana Franki, na kt鏎ym studiuje moja kuzynka. Na koniec zwiedzania zjad豉m tradycyjny barszcz ukrai雟ki w lwowskiej restauracji.

O 4 nad ranem by豉m ju na miejscu. By豉m w grupie, kt鏎a mia豉 za zadanie sprz徠anie cmentarza w Polonne. Nocleg mia豉m zapewniony u rodziny polskiego pochodzenia. Nast瘼nego dnia ok. godziny 10:00 rozpocz窸a si praca na cmentarzu. Praca ta trwa豉 zwykle do godziny 15:00. Popo逝dnia sp璠za豉m na zwiedzaniu wsi w towarzystwie ukrai雟kiej m這dzie篡, a tak瞠 rozmawianiu na skypie z rodzin. Niedziela by豉 dniem wolnym od pracy, wi璚 z tej okazji mer miasta zorganizowa nam ognisko, na kt鏎ym integrowali鄉y si z tamtejsz ludno軼i. Uczyli鄉y si j瞛yka ukrai雟kiego. Ogromnym prze篡ciem by豉 jazda starodawnym autobusem. Podczas tej wycieczki my郵a豉m tylko, aby dojecha szcz窷liwie do celu. Tego dnia uda豉m si r闚nie na bazar, gdzie mog豉m kupi s這dkie upominki.

Po 6 dniach pracy przyszed czas na po瞠gnania i powr鏒. Do domu przywioz豉m tradycyjn ukrai雟k cha逕 oraz kr闚ki. Te 豉kocie s na Ukrainie zdecydowanie smaczniejsze ni w Polsce. W drodze powrotnej zwiedzili鄉y Kamieniec Podolski, miejsce upami皻nione przez Henryka Sienkiewicza w Trylogii. Podczas powrotu noc sp璠zili鄉y w klasztorze u si鏀tr zakonnych w Jaz這wcu. Zjedli鄉y tam pyszne kanapki, a na os這d po kostce sernika. Zwiedzili鄉y tamtejsz kaplic oraz muzeum. Najciekawszym wydarzeniem w tym dniu by這 zwiedzenie katakumb b. Marceliny Darowskiej. Rano wyruszyli鄉y w dalsz drog do Polski.

Jestem bardzo zadowolona z tego wyjazdu. Tych prze篡 nie da si opisa! Trzeba po prostu pojecha, samemu zobaczy i pozna tamtejsz kultur, obyczaje i ludzi. Gdyby by豉 taka mo磧iwo嗆, ch皻nie pojecha豉bym tam kolejny raz. Pragniemy podzi瘯owa: Ambasadorowi RP w Kijowie dr Henrykowi Litwinowi, Konsulowi Generalnemu RP w Winnicy dr Krzysztofowi 好iaderkowi, Marsza趾owi Wojew鏚ztwa Dolno郵御kiego Rafa這wi Jurkowla鎍owi, Jego Eminencji Kardyna這wi Henrykowi Gulbinowiczowi, Kresowiakom z Dolnego 奸御ka. To w豉郾ie oni umo磧iwili nam poznanie korzeni naszych dziadk闚 czy pradziadk闚 oraz poznanie kultury i obyczaj闚 tamtejszej ludno軼i. Uczestniczyli鄉y bardzo aktywnie w akcji „Mogi喚 pradziada ocal od zapomnienia”, nad kt鏎 honorowy patronat sprawowa這 Studio Wsch鏚.