Mogi喚 pradziada ocal od zapomnienia

Wyjazd na Ukrain w ramach akcji „Mogi喚 pradziada ocal od zapomnienia”

Sprawozdanie uczestniczki wyjazdu - Kingi Cierniejewskiej (kl. IIIA)

Dnia 3 lipca 2013 r. wsp鏊nie z absolwentk Gimnazjum im. Jana Paw豉 II w Su這wie, Martyn Haftarczyk, wraz z grup uczni闚 ZSTiO w Legnicy, pod opiek Pani Beaty Stefanik, wyrusza豉m w drog na Ukrain. Wyjazd nasz odbywa si w ramach projektu „Mogi喚 pradziada ocal od zapomnienia”.

Po 26 godzinach jazdy dotarli鄉y na miejsce. Nasza grupa otrzyma豉 zadanie posprz徠ania cmentarza w miejscowo軼i Po這nne. Przez 5 dni pracowali鄉y na tej nekropoli. Zaczynali鄉y od godziny 8 natomiast ko鎍zyli鄉y oko這 16. Nasza praca polega豉 na karczowaniu krzew闚 i 鈔ednich drzew, czyszczeniu i odmalowywaniu napis闚 na nagrobkach. Pracowali鄉y ci篹ko. Tamtejsi mieszka鎍y przychodzili nam pomaga, a tak瞠 przynosili nam 豉kocie i kompot. Nocowali鄉y u ukrai雟kiej rodziny, atmosfera by豉 bardzo mi豉, wszyscy byli dla nas 篡czliwi. W pi徠y dzie naszego pobytu na cmentarz przyjecha豉 telewizja TVP Wroc豉w i nagrywa豉 reporta z wolontariuszami. Po tych pi璚iu pracowitych dniach musieli鄉y si po瞠gna z Po這nne.

Wyruszyli鄉y do 砰tomierza. Po dotarciu na miejsce natychmiast przyst徙ili鄉y do sprz徠ania cmentarza. 砰tomierz to du瞠 miasto, mieszka tam oko這 20 000 Polak闚. Nasza grupa mieszka豉 na jego obrze瘸ch na plebani u ks. Jaros豉wa. Na cmentarz mieli鄉y 15 minut drogi. Zakres naszych prac by podobny jak w Po這nne, jednak ten cmentarz by bardziej zaniedbany, ale to nic ... Pomaga豉 nam grupa z Wi您owa. Przywie幢i鄉y ze sob sekatory, no篡ce, grabie i r騜ne sprz皻y, kt鏎e umo磧iwia造 nam prac. Zawsze po pracy mieli鄉y czas dla siebie. Je寮zili鄉y autobusem do centrum i galerii handlowej. Zwiedzili鄉y tak瞠 spor cz窷 miasta. Przez trzy dni uda這 nam si uprz徠n望 znaczn cz窷 cmentarza. Ca造 czas panowa豉 rodzinna atmosfera, wszyscy byli dla nas 篡czliwi. Naprawd by這 nam tam bardzo dobrze, ale wszystko co dobre si szybko ko鎍zy, musieli鄉y wraca do Polski. Mieli鄉y do pokonania ponad 1000 km. Po pysznym jak zawsze obiedzie z r彗 gospodyni, Pani Zosi Kotwickiej, wyruszyli鄉y w drog powrotn.

Jestem bardzo zadowolona z tego wyjazdu. Tych prze篡 nie da si opisa! Trzeba po prostu pojecha, samemu zobaczy i pozna tamtejsz kultur, obyczaje i ludzi, wykonywa takie zwyczajne czynno軼i jak porz康kowanie cmentarza. Bardzo bym chcia豉 pojecha w przysz造m roku, je郵i tylko b璠zie taka mo磧iwo嗆. Zach璚am wszystkich moich koleg闚 i kole瘸nki 瞠by pojechali za rok. Pragniemy podzi瘯owa: Pani Gra篡nie Or這wskiej-Sondej dziennikarce TVP Wroc豉w, Ambasadorowi RP w Kijowie dr Henrykowi Litwinowi, Konsulowi Generalnemu RP w Winnicy dr Krzysztofowi 好iaderkowi, Marsza趾owi Wojew鏚ztwa Dolno郵御kiego Rafa這wi Jurkowla鎍owi, Jego Eminencji Kardyna這wi Henrykowi Gulbinowiczowi, Burmistrzowi Paw這wi Wybierale za dofinansowanie naszego wyjazdu. Kresowianom z Dolnego 奸御ka a tak瞠 naszym rodzicom. To w豉郾ie oni umo磧iwili nam poznanie korzeni naszych dziadk闚 czy pradziadk闚 oraz poznanie kultury i obyczaj闚 tamtej ludno軼i. Uczestniczyli鄉y bardzo aktywnie w akcji „Mogi喚 pradziada ocal od zapomnienia”, nad kt鏎 honorowy patronat sprawowa這 Studio Wsch鏚.