Mogi喚 pradziada ocal od zapomnienia

Sprawozdanie z wyjazdu na Ukrain w roku 2016 do miescowo軼i Bar, Tulig這wy, S御iadowice

W dniach od 2 lipca do 12 lipca grupa wolontariuszy z Gimnazjum im. Jana Paw豉 II w Su這wie oraz z Gimnazjum we Wr鏏li鎍u przebywa豉 na Ukrainie uczestnicz帷 w VII edycji akcji "Mogi喚 Pradziada Ocal od Zapomnienia", po raz kolejny organizowanej przez O鈔odek Telewizji Polskiej we Wroc豉wiu oraz Kuratorium we Wroc豉wiu. W tym wyj徠kowym przedsi瞝zi璚iu bra豉 udzia m這dzie z Gimnazjum im. Jana Paw豉 II w Su這wie: Kamila Kowalska, Sara Ciupak, Dominik Nocny, Szymon Stencel, Daniel Michaliszyn. Z Gimnazjum we Wr鏏li鎍u: Martyna Miszkiewicz, Julia ㄆczak, Maria Girus. Opiekunami byli: dyrektor Gimnazjum w Su這wie Krystyna Piosik, Bogumi Piosik, Radna Gminy Milicz Jadwiga Janczura oraz rodzic Katarzyna ㄆczak.

W tym roku oko這 1000 wolontariuszy z Dolnego 奸御ka 80 busami wyjecha豉 na ponad 100 cmentarzy po這穎nych na terenie Ukrainy. Przez 10 dni podczas wakacji wolontariusze porz康kowali polskie cmentarze po這穎ne na Kresach Wschodnich. To niecodzienne przedsi瞝zi璚ie, jak napisa豉 w podsumowaniu akcji jedna z naszych uczestniczek: "wp造wa pozytywnie na rozw鎩 osobowy m這dych ludzi, pozwala uwierzy we w豉sne mo磧iwo軼i, przystosowa si do danej rzeczywisto軼i i warunk闚 oraz umo磧iwia poznanie ojczyzny naszych przodk闚[...], nie tylko rozwija nasze umiej皻no軼i, ale pozwala pozna nas samych, to mile sp璠zony czas z r闚ie郾ikami oraz pouczaj帷a lekcja 篡cia i historii."

M這dzi ludzie porz康kuj帷 oraz odnawiaj帷 groby rodak闚, przyczyniaj si do promowania postaw patriotycznych. W tym roku grupa z Su這wa i Wr鏏li鎍a porz康kowa豉 cmentarze w miejscowo軼iach: Bar, Tulig這wy ko這 Kr鏊ina i w S御iadowicach. Grupa opr鏂z sprz徠ania i porz康kowania na wyznaczonych cmentarzach sporz康zi豉 dokumentacj, kt鏎 mo積a by這 jeszcze odtworzy z nagrobk闚, a tak瞠 spotyka豉 si z mieszka鎍ami Baru, S康owej Wiszni, Kr鏊ina, Rudek, S御iadowic czy te Lwowa. Mia豉 mo磧iwo嗆 odwiedzi i zapali znicze na grobach Polak闚 na cmentarzu ㄊczakowskim, zwiedzi star闚k Lwowa, podziwia wn皻rza opery lwowskiej i pomodli si w Katedrze Lwowskiej. Niezapomniane chwile prze篡wali鄉y podczas zwiedzania dworku i pi瘯nego parku Aleksandra Fredry w Rudkach. R闚nie udali鄉y si do ko軼io豉, do krypty gdzie pochowany jest Aleksander Fredro wraz z rodzin i od酥iewali鄉y hymn narodowy.

Grupa by豉 bardzo pracowita, zdyscyplinowana, maj帷a w sobie du穎 rado軼i i ch璚i poznawania ludzi zamieszkuj帷ych na kresach. St康 te wieczorami odbywa造 si spotkania, 酥iewy przy akompaniamencie gitary, na kt鏎ej gra造 Julia i Martyna. Nie oby這 si r闚nie bez ta鎍闚 na trawie do p騧nych godzin. Chocia jak si niekt鏎zy przyznali - cyt. "Nie ukrywam, 瞠 mia豉m chwile zw徠pienia, czy dam sobie rad, czy wytrzymam dziesi耩 dni w obcym 鈔odowisku, daleko od domu. Dzisiaj wiem, 瞠 podj窸am s逝szn decyzj. Pomimo upa堯w i zm璚zenia fizycznego pracowali鄉y z wielkim zapa貫m i entuzjazmem. Ogromn satysfakcj przynosi efekt ko鎍owy naszych prac. Ten wyjazd by dla mnie ciekawym, pozytywnym do鈍iadczeniem, pozna豉m nowe, nieznane mi dot康 miejsca, nowych ludzi, z kt鏎ymi mile sp璠zi豉m czas, pozna豉m r闚nie inne realia 篡cia."

Wielu ludzi dobrej woli co roku pomaga wolontariuszom wyjecha na kresy, aby poznawali swoje korzenie. Dzi瘯i wsparciu Burmistrza Gminy Milicz p. Piotra Lecha gimnazjali軼i wraz z opiekunami w陰czyli si w patriotyczne przedsi瞝zi璚ie "Mogi喚 Pradziada Ocal od Zapomnienia". Po raz kolejny akcj wsparli: Firma El瘺ieta i Jacek Tarczy雟cy przekazuj帷 wyroby w璠liniarskie, a Wojciech Skowro雟ki przekazuj帷 pomidory.

Akcja "Mogi喚 Pradziada Ocal od Zapomnienia" to ca造 czas trwaj帷a 篡wa lekcja historii. Sta造m elementem s kwesty charytatywne, organizowane akcje zbierania "symbolicznej z這t闚ki", zbi鏎ka bia造ch i czerwonych zniczy, zbi鏎ki produkt闚 spo篡wczych, materia堯w pi鄉ienniczych czy innych.

Dzi瘯uj wszystkim, kt鏎zy przyczynili si do tego, aby wolontariusze Gminy Milicz mogli bezpiecznie wyjecha na Kresy, spe軟i swoje zadanie i z zadowoleniem powr鏂i do swoich dom闚.

Krystyna Piosik