Region

Powiat milicki, w którym znajduje się Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sułowie,położony jest w północno-wschodniej części województwa dolonośląskiego przy granicy z Wielkopolską, w Dolinie Baryczy.

W czerwcu 1996 r. w celu zachowania wartości przyrodniczych, krajobrazowych i historyczno-kulturowych utworzony został park krajobrazowy "Dolina Baryczy", w granicach którep leży większość terenu powiatu milickiego. Dolina Baryczy to teren o wyjątkowym znaczeniu przyrodniczym, charakteryzującym się wielką różnorodnością środowiska. Do szczególnie cennych należą naturalne zbiorowiska roślinności wodnej i bagiennej, obszary torfowik niskich i przejśiowcych, łąk czy olsów i łęgów nadrzecznych.

W Dolinie Baryczy znajduje się jeden z najciekawszych w Polsce i Europie środkowej rezerwat ornitologiczny "Stawy Milickie" utworzony w 1963 roku. Rezerwat powstał dla ochrony wielu występującyh tu cennych i rzadkich gatunków ptaków oraz miejsc ich gniazdowania, żerowania, odpoczynku. To właśnie tu w rezerwacie ornitologicznym stwierdzono występowanie 276 gatunków ptaków, w tym 166 lęgowych. Stawy Milickie znalazły się wśród 13 jezior i obszarów wodych objętych światowym programem ochrony jezior "Living Lakes" obok takich miejsc, jak Jezioro Bodeńskie, jezioro Bajkał, Morze Martwe.

W Dolinie Baryczy obok zróżnicowanego krajobrazu, licznych stawów i lasów, znajdują sę miejscowości, które posiadają bardzo cenne skarby kultury - zabytki architektury świeckiej i sakralnej.

Bogactwo przyrody i skarby kulturyw naszej okolicy stały się naturalnym warsztatem dydaktycznym.Są tu ścieżki przyrodnicze i regionalne, które służą młodzieży i studentom oraz dorosłym do poznawania bogactwa przyrody i kultur regionu oraz aktywnego wypoczynku.

Fragment "Słowa wstępnego" do publikacji "Skarby naszej okolicy". Opracowała p. Krystyna Piosik

Skarby naszej okolicy

Fragment publikacji powstałej w wyniku realizacji projektu pod tym samym tytułem w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sułowie i Gimnazjum we Wróblińcu

Autorzy zdjęć (uczniowie Gimnazjum w Sułowie):
Tomasz Winnicki, Łukasz Śmierzchała, Adriana Łukaszewska, Karolina Matuszczak, Barbara Iwanicka, Tomasz Ratajek, Aleksandra Chyb, Michał Pyczak, Kinga Górnicka, Karolina Bigiej, Dorota Grodzińska.