Region

Powiat milicki, w kt鏎ym znajduje si Gimnazjum im. Jana Paw豉 II w Su這wie,po這穎ny jest w p馧nocno-wschodniej cz窷ci wojew鏚ztwa dolono郵御kiego przy granicy z Wielkopolsk, w Dolinie Baryczy.

W czerwcu 1996 r. w celu zachowania warto軼i przyrodniczych, krajobrazowych i historyczno-kulturowych utworzony zosta park krajobrazowy "Dolina Baryczy", w granicach kt鏎ep le篡 wi瘯szo嗆 terenu powiatu milickiego. Dolina Baryczy to teren o wyj徠kowym znaczeniu przyrodniczym, charakteryzuj帷ym si wielk r騜norodno軼i 鈔odowiska. Do szczeg鏊nie cennych nale膨 naturalne zbiorowiska ro郵inno軼i wodnej i bagiennej, obszary torfowik niskich i przej進owcych, 陰k czy ols闚 i 喚g闚 nadrzecznych.

W Dolinie Baryczy znajduje si jeden z najciekawszych w Polsce i Europie 鈔odkowej rezerwat ornitologiczny "Stawy Milickie" utworzony w 1963 roku. Rezerwat powsta dla ochrony wielu wyst瘼uj帷yh tu cennych i rzadkich gatunk闚 ptak闚 oraz miejsc ich gniazdowania, 瞠rowania, odpoczynku. To w豉郾ie tu w rezerwacie ornitologicznym stwierdzono wyst瘼owanie 276 gatunk闚 ptak闚, w tym 166 l璕owych. Stawy Milickie znalaz造 si w鈔鏚 13 jezior i obszar闚 wodych obj皻ych 鈍iatowym programem ochrony jezior "Living Lakes" obok takich miejsc, jak Jezioro Bode雟kie, jezioro Bajka, Morze Martwe.

W Dolinie Baryczy obok zr騜nicowanego krajobrazu, licznych staw闚 i las闚, znajduj s miejscowo軼i, kt鏎e posiadaj bardzo cenne skarby kultury - zabytki architektury 鈍ieckiej i sakralnej.

Bogactwo przyrody i skarby kulturyw naszej okolicy sta造 si naturalnym warsztatem dydaktycznym.S tu 軼ie磬i przyrodnicze i regionalne, kt鏎e s逝膨 m這dzie篡 i studentom oraz doros造m do poznawania bogactwa przyrody i kultur regionu oraz aktywnego wypoczynku.

Fragment "S這wa wst瘼nego" do publikacji "Skarby naszej okolicy". Opracowa豉 p. Krystyna Piosik

Skarby naszej okolicy

Fragment publikacji powsta貫j w wyniku realizacji projektu pod tym samym tytu貫m w Gimnazjum im. Jana Paw豉 II w Su這wie i Gimnazjum we Wr鏏li鎍u

Autorzy zdj耩 (uczniowie Gimnazjum w Su這wie):
Tomasz Winnicki, ㄆkasz 妃ierzcha豉, Adriana ㄆkaszewska, Karolina Matuszczak, Barbara Iwanicka, Tomasz Ratajek, Aleksandra Chyb, Micha Pyczak, Kinga G鏎nicka, Karolina Bigiej, Dorota Grodzi雟ka.

Zobacz r闚nie

Wi璚ej na temat atrakcji Doliny Baryczy znale潭 mo積a na stronach internetowych
www.barycz.pl