Towarzystwo Gimnazj闚 Poszukuj帷ych z Ma造ch Miast i Wsi

Gimnazjum im. Jana Paw豉 II w Su這wie od 2000 r. jest cz這nkiem Towarzystwa Gimnazj闚 Poszukuj帷ych z Ma造ch Miast i Wsi (TGPzMMiW).

Celem Towarzystwa jest optymalizacja szans integralnego rozwoju i wychowania dziecka wiejskiego; tworzenie instytucjonalnych ram wsp馧pracy i wymiany do鈍iadcze pomi璠zy szko豉mi, nauczycielami, uczniami i rodzicami, kt鏎zy widz potrzeb kierowania gimnazj闚, w kierunku szk馧 wychowuj帷ych i kszta販帷ych, a ich system dydaktyczno-wychowawczy b璠zie uwzgl璠nia warto嗆 kultury wsi i regionu; pobudzanie nowatorstwa, ambicji pedagog闚, stosowanie motywacji moralnych i materialnych, s逝膨c rad tym, kt鏎zy poszukuj jak najlepszych metod nauczania oraz wychowania m這dzie篡 ku warto軼iom, w kt鏎ych tradycje kulturowe znajduj swe znacz帷e miejsce; integracja podmiot闚 szko造 w celu budowania systemu wychowawczo - dydaktycznego na mocnych podstawach aksjologicznych, w tym na warto軼iach kultury wsi i regionu; podejmowanie wszechstronnych dzia豉 maj帷ych na celu podniesienie rangi i pozycji spo貫cznej gimnazjalist闚 z teren闚 wiejskich i z ma造ch miast oraz ich nauczycieli.

Do g堯wnych zada Towarzystwa Gimnazj闚 Poszukuj帷ych nale篡: budowanie innowacyjnych mikrosystem闚 wychowawczo-dydaktycznych klas; inspirowanie m這dzie篡 do pracy naukowo-badawczej zw豉szcza w zakresie przyrody; organizowanie wakacyjnych oboz闚 naukowych; praca metod projekt闚; budowanie w szko豉ch centr闚 edukacji aksjologicznej; organizowanie festiwali nauki, konkurs闚 wiedzy i tw鏎czo軼i.

Do g堯wnych osi庵ni耩 Towarzystwa nale膨: wysokie wyniki egzamin闚 gimnazjalnych; wzrastaj帷a liczba uczni闚 wybieraj帷ych dalsz drog kszta販enia w szko豉ch maturalnych; wydanie siedmiu pozycji ksi捫kowych prac badawczych uczni闚 z zakresu przyrody; wydanie o鄉iu pozycji ksi捫kowych prac uczniowskich "安iat wiejskich warto軼i 廝鏚貫m mojego wzrastania"; prowadzenie edukacji aksjologicznej w 鈔odowiskach, w kt鏎ych funkcjonuj gimnazja poprzez organizowanie konferencji i sesji popularnonaukowych.

Opiekunem naukowym Towarzystwa jest prof. dr hab. Krystyna Cha豉s, pracownik naukowy Katedry Dydaktyki i Edukacji Szkolnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Su這wskie Gimnazjum czynnie uczestniczy we wszystkich dzia豉niach TGP, a w szczeg鏊no軼i bierze udzia w Og鏊nopolskim Konkursie "安iat wiejskich warto軼i 廝鏚貫m wzrastania" (osi庵ni璚ia naszych uczni闚: II i III miejsce 2003 r., I miejsce 2007 r., II miejsce 2009 r.), Og鏊nopolskim Konkursie "Praca naukowo-badawcza gimnazjalisty" (osi庵ni璚ia naszych uczni闚: I miejsce 2003 r., III miejsce 2006 r., 2008 r., wyr騜nienie 2007 r., 2009 r.), Og鏊nopolskim Konkursie Plastycznym "Pejza wiejski". Podsumowanie konkurs闚 og鏊nopolskich odbywa si w Sejmie RP. Nasze gimnazjum jest koordynatorem konkursu "Praca naukowo-badawcza gimnazjalisty", przygotowuje podsumowanie na uroczysto嗆 rozdania dyplom闚 i nagr鏚.

Ponadto su這wskie gimnazjum prowadzi edukacj aksjologiczn w 鈔odowisku szkolnym i pozaszkolnych poprzez zorganizowanie Sympozj闚 naukowych, sesji popularno-naukowych dla spo貫czno軼i szkolnej i pozaszkolnej m.in.: "Moja droga do wolno軼i", "Godno嗆 osoby - warto嗆 warto軼i", " Odpowiedzialno嗆 wsp鏊nie budowana." Gimnazjali軼i wraz z opiekunem brali 3-krotnie udzia w obozach naukowych w Gimnazjum w Mielniku (2004, 2005 r.) oraz w Gimnazjum w Brzeznej (2006 r.).

W szkole na bazie pracy w Towarzystwie powsta這 Szkolne Centrum My郵i Jana Paw豉 II.

Na maj 2010 r. nasze gimnazjum przygotowa這 Regionaln Dolno郵御k Konferencj z okazji 10-lecia dzia豉lno軼i Towarzystwa. (wi璚ej na ten temat mo積a znale潭 tutaj - plik pdf)

Nie spos鏏 wymieni wszystkie efekty wynikaj帷e ze wsp馧dzia豉nia w Towarzystwie, bowiem ich odbiorc zawsze jest ucze i jego najbli窺ze 鈔odowisko, a to zmienia si w cyklu trzyletniego kszta販enia gimnazjalnego. Dzi瘯i uczniom szko豉 to 篡wy organizm, kt鏎y wzrasta i dojrzewa do coraz to nowych ambitnych wyzwa.

Wi璚ej na temat dzia豉lno軼i Towarzystwa Gimnazj闚 Poszukuj帷ych z Ma造ch Miast w Wsi mo積a znale潭 na stronie internetowe www.e-tgp.pl

Zobacz r闚nie specjalne wydanie gazety szkolnej "Luzak" z okazji Regionalnej Konferencji TGP w Su這wie (17 maja 2010)

• Luzak
    Format pliku: pdf