Projekt „Ekologia”

II semestr zaj耩 w ramach projektu

砰wio „Ziemia”

Na pocz徠ku drugiego semestru zaj耩 prowadzone by造 zaj璚ia z dw鏂h temat闚 projektowych: „Ile energii le篡 pod stopami?” oraz „Wp造w jako軼i gleby na 鈔odowisko i cz這wieka”. Uczniowie poznali zale積o嗆 mi璠zy wielko軼i stopnia geotermicznego danego miejsca a jego lokalizacj na p造tach litosfery, obliczali warto嗆 temperatury na r騜nych g喚boko軼iach.

Podczas zaj耩 terenowych uczniowie lokalizowali za pomoc GPS uj璚ia wody (7 studni w Su這wie), przy pomocy 鈍istawki hydrologicznej wykonali pomiary g喚boko軼i wyst瘼owania w鏚 podziemnych z ukszta速owaniem powierzchni terenu, okre郵ali kierunek sp造wu ewentualnych zanieczyszcze, kt鏎e mog si璠osta do w鏚 podziemnych. Poznali zasoby internetowe przydatne w realizacji projektu m. in. Googleearth, geoportal oraz pracowali z wykorzystaniem map topograficznych. Wykorzystano wyniki obserwacji wykonanych w czasie zaj耩 terenowych oraz z wykorzystaniem pobranych pr鏏ek gleb. Okre郵ili sk豉d granulometryczny gleb piaszczystej i gliniastej oraz okre郵ili w豉軼iwo軼igleb.

Na kolejnych zaj璚iach otrzymali biopaliwo z materia堯w: wodorotlenku sodu, oleju ro郵innego, metanolu (kt鏎y uzyskano z p造nu przeciw zamarzaniu), rozpuszczalnika oraz badali jego w豉軼iwo軼i. Podawali argumenty proekologiczne oraz gospodarcze przemawiaj帷e za zastosowaniem biodiesla. Atrakcj by這 otrzymanie biogazu z krowiego obornika, obierek od owoc闚 i warzyw, oraz zbadaliw豉軼iwo軼i otrzymanego gazu i ku rado軼i wszystkich gaz bardzo dobrze si spala. Uczniowie korzystaj帷 z Internetu i materia堯w 廝鏚這wych podali 5 g堯wnych sk豉dnik闚 biogazu. Opisali metody pozyskanego biogazu, podali wady i zalety biogazu jako 廝鏚這 energii. Zaj璚ia terenowe i laboratoryjne cieszy造 si du篡m zainteresowaniem i zaanga穎waniem.

Kolejne zaj璚ia dotyczy造 projektu „Wp造w jako軼i gleby na 鈔odowisko i cz這wieka”. Uczniowie zapoznali si z typem gleb oraz ich rozmieszczeniem w Polsce ze szczeg鏊nym uwzgl璠nieniem najbli窺zej okolicy. Okre郵ali do鈍iadczalnie sk豉d granulometryczny i okre郵ali typ gleby. Wykryli w badanych pr鏏kach gleby 郵adowe ilo軼i azotu, 鈔edni zawarto嗆 fosforu i nisk zawarto嗆 potasu. Wykryli zawarto嗆 o這wiu w pr鏏kach gleby pobranych obok stacji benzynowych silne zasolenie w glebie ko這 drogi g堯wnej, lekkie zasolenie lub brak zasolenia w glebach (pole uprawne, 陰ka). W zaj璚iach terenowych zapoznali si z technik wykonania pomiar闚 temperatury gleby. Uzyskane wyniki pos逝篡造 do wykonania wykresu zmienno軼i temperatur gleby w czasie w zale積o軼i od g喚boko軼i pomiar闚. Ka盥e zaj璚ia ko鎍zy造 si podsumowaniem, dyskusj i wyci庵ni璚iem wniosk闚 przez uczni闚.

21.05.2012 uczniowie uczestniczyli w lekcji pokazowej przeprowadzonej przez pracownika UW mgr Micha豉 Gadka. Zaj璚ia terenowe dotyczy造 metod okre郵ania wieku drzew oraz odczytywaniu informacji z u這瞠nia poszczeg鏊nych przyrost闚 rocznych (wp造w r騜nych czynnik闚 przyrodniczych i poza przyrodniczych na tempo przyrost闚 rocznych). Uczestniczyli r闚nie w wykonaniu pomiar闚 powietrza, wody i gleby przeprowadzonych przez pracownika SGS, kt鏎y przedstawi metody pobierania wody, powietrza i gleby z wykorzystaniem najnowocze郾iejszych urz康ze pomiarowych.

W wielk rado軼i uczniowie wykonali wystaw zdj璚iow (od pocz徠ku projektu), kt鏎a zdobi korytarze szkolne. Na spotkaniu z rodzicami przedsatwili prezentacj multimedilan i postery dotycz帷e projektu. Odby si szkolny konkurs na prezentacje multimedilan.

Zaj璚ia w czerwcu prowadzone by造 zaj璚ia z tematu projektowe Ile energii le篡 pod stopami. Uczniowie skonstruowali urz璠zenie do fermentacji trawy i wykonali pomiary zgodnie z instrukcj Z.8.2.2, wykonali wykres zmian temperatury wody i powietrza w czasie. Ka盥orazowo wykonali dokumentacj zdj璚iow.

W dniach 18.06.2012 i 20.06.2012 uczniowie uczestniczyli w zaj璚iach terenowych powi您anych z poznaniem technologii produkcji i wykorzystywania odnawialnych 廝鏚e energii. Uczniowie poznali technologi produkcji oleju rzepakowego wykorzystywanego do produkcji biopaliwa. Obliczali powierzchnie plantacji wierzby ekoenergetycznej (przeliczali i por闚nywali kaloryczno嗆 uzyskiwanej wierzby z innymi surowcami energetycznymi). Podczas wizyty w kot這wni opalanej s這m poznali technologi wykorzystywania OZE do produkcji ciep豉. Zapoznali si r闚nie z r騜nymi rodzajami pelet闚 produkowanych ze s這my zbo穎wej, siana, s這my rzepakowej.

W dniu 27.06.2012 r. nagrodzona grupa - III miejsce na najciekawsz prezentacj problemu badawczego realizowanego metoda projektu edukacyjnego, uczestniczy豉 w uroczystym rozdaniu nagr鏚 na Wydziale Nauk o Ziemi i Kszta速owaniu 鈔odowiska w Uniwersytecie Wroc豉wskim. W sk豉d nagrodzonej grupy weszli: Agata Milian, Bartosz Dolny, Gabriel Plewa i Marcin Bucyk. Opiekunem grupy by豉 pani Anna Tyczy雟ka.