Projekt edukacyjny
- „Sami swoi czy obcy, czyli sk康 pochodz Dolno郵您acy z naszej okolicy?”

Projekt powsta przy wsp馧pracy
ze Stowarzyszeniem na Rzecz Ekologii Humanistycznej „EKOS”
oraz dofinansowaniu Gminy Milicz

Uczennice bior帷e udzia w realizacji projektu p.t. „Sami swoi czy obcy - czyli sk康 pochodz Dolno郵您acy z naszej okolicy” napisa造 pytania do ankiety sprawdzaj帷ej wiedz gimnazjalist闚 na temat pochodzenia ich przodk闚. Analiza udzielonych odpowiedzi ujawni豉, 瞠 po這wa uczni闚 zna korzenie swojej rodziny, pozostali wyrazili zainteresowanie przesz這軼i swoich bliskich. Zdecydowana wi瘯szo嗆 m這dzie篡 wskaza豉 Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej jako region pochodzenia. Realizacja projektu edukacyjnego powinna da odpowied na pytanie, czy obiegowa opinia jest prawd a je郵i tak, to w jaki spos鏏 mo積a pom鏂 w zachowaniu polsko軼i na ziemiach z kt鏎ych pochodzimy.

Uczennice realizuj帷e projekt edukacyjny napisa造 ankiet do mieszka鎍闚 Su這wa i okolicy. Na pytania dotycz帷e historii osadnik闚, przesiedle鎍闚 odpowiedzieli cz這nkowie rodzin z wszystkich miejscowo軼i, z kt鏎ych m這dzie uczy si w su這wskim gimnazjum.

Sformu這wanie pyta, przeprowadzenie ankiet w pi皻nastu miejscowo軼iach nie sprawi這 uczniom trudno軼i, cho ten proces wymaga wi瘯szej ilo軼i czasu. Prawdziwym wyzwaniem dla m這dzie篡 okaza這 si zach璚enie okolicznych mieszka鎍闚 do udzielania odpowiedzi. Wielu ankietowanych by這 gotowych udost瘼ni rodzinne pami徠ki, fotografie i znalaz這 si kilka os鏏, kt鏎e zgodzi造 si podzieli wspomnieniami.

Efektem realizacji tej cz窷ci projektu edukacyjnego jest poster: mapa przedstawiaj帷a granice II Rzeczypospolitej i wsp馧czesny obszar Polski, najwa積iejsze miasta i nazwy geograficzne, kierunki migracji ludno軼i oraz szczeg馧owa mapa regionu su這wskiego. Obok nazwy ka盥ej miejscowo軼i znajduje si diagram ko這wy z informacjami o pochodzeniu ludno軼i wed逝g regionu.

R闚nolegle do pracy badawczo-informacyjnej prowadzone by造 dzia豉nia woluntarystyczne: zbi鏎ka bia這-czerwonych zniczy na polskie mogi造 na Kresach Wschodnich (zebrano 75), zbi鏎ka pieni篹na na sfinansowanie wyjazdu m這dzie篡 na Ukrain (zebrano 1396 z.). Dwie uczennice Gimnazjum im. Jana Paw豉 II w Su這wie wzi窸y udzia w akcji prowadzonej przez regionalny oddzia TV Wroc豉w „Mogi喚 pradziada ocal od zapomnienia”. Dziewczynki przez 10 dni w lipcu pracowa造 przy porz康kowaniu i odnawianiu polskiego cmentarza w miejscowo軼i Po這nne.

W dalszej cz窷ci realizacji projektu edukacyjnego zostan przeprowadzone wywiady z tymi mieszka鎍ami regionu, kt鏎zy pami皻aj czasy powojenne. Uczennice wypo篡czy造 ju pami徠ki, najcz窷ciej fotografie a w najbli窺zym czasie wys逝chaj wspomnie i ciekawostek.

Prezentacja posteru, wystawa fotografii, prezentacja multimedialna i publikacja w pracy zbiorowej przewidziana jest na maj 2013 roku. W tym samym czasie zostanie tak瞠 przeprowadzona ewaluacja projektu edukacyjnego: zostan zebrane i poddane analizie opinie uczni闚 bior帷ych udzia w projekcie oraz ich r闚ie郾ik闚 (ankieta), zostan ocenione rezultaty pracy (na podstawie kart pracy: karty samooceny, oceny kole瞠雟kiej i nauczyciela).

Wydaje si nam, 瞠 realizacja projektu edukacyjnego „Sami swoi czy obcy - czyli sk康 pochodz Dolno郵您acy z naszej okolicy? ”jest wa積a dla uczni闚 i dla 鈔odowiska lokalnego. Uczennice zauwa篡造, 瞠 poznawanie historii, poszukiwanie prawdy mo瞠 by tw鏎cze i ciekawe a systematyczna praca, bezinteresowna wola s逝瞠nia innym ludziom przynosi efekty i daje satysfakcj.

Miros豉wa Baczkowska-Milian, Agnieszka Sadownik

Publikacja z projektu

• Pobierz
    Format pliku: pdf