Wychowanie ku warto軼iom

Projekty organizowane w ramach Towarzystwa Gimnazj闚 Poszukuj帷ych z Ma造ch Miast i Wsi

Projekt powsta przy wsp馧pracy
ze Stowarzyszeniem na Rzecz Ekologii Humanistycznej EKOS
oraz dofinansowaniu Gminy Milicz

O projektach

Od powstania naszego Gimnazjum ca豉 spo貫czno嗆 szkolna, tj. m這dzie, grono pedagogiczne, personel szkolny ci庵le stawia sobie pytania czy szko豉 mo瞠 by naprawd drog dla ucznia - cz這wieka i na odwr鏒: czy ucze cz這wiek jest naprawd drog szko造. Odpowied jest oczywi軼ie twierdz帷a: je瞠li dla szko造 rzecz naturaln jest funkcja wychowawcza, to pozostaje oczywiste, 瞠 ona nie mo瞠 istnie inaczej, jak tylko dla ucznia cz這wieka. Gimnazjum im. Jana Paw豉 II w Su這wie od 2000 r. nale篡 do Towarzystwa Gimnazj闚 Poszukuj帷ych z Ma造ch Miast i Wsi (TGP). Wiedz i umiej皻no軼i zdobyte w ramach TGP wykorzystywali鄉y na szkoleniowych radach pedagogicznych, w ramach kt鏎ych przygotowali鄉y program wychowawczy szko造 w oparciu o publikacj pani prof. Krystyny Cha豉s pt. „W stron kultury dawania”. Proces wychowania ku warto軼iom znajduje swoj egzemplifikacj praktyczn w programie wychowawczym naszej szko造. Program wychowawczy szko造 a tak瞠 programy przedmiot闚, godzin wychowawczych, k馧 zainteresowa i agend szkolnych oparli鄉y na szerokim spectrum warto軼i. Aby proces ten urzeczywistnia, w naszej szkole prowadzone s projekty o pod這簑 wychowawczym i aksjologicznym, podczas kt鏎ych zwracamy szczeg鏊n uwag na nast瘼uj帷e warto軼i: godno嗆, wolno嗆, odpowiedzialno嗆, szacunek do tradycji chrze軼ija雟kich i narodowych, prawda i honor, mi這嗆 i transcendencja. Od powstania naszego Gimnazjum personalizm g這szony przez nauczanie i 篡cie Jana Paw豉 II przewija si w realizowanych przez uczni闚 projektach edukacyjnych. W鈔鏚 nich nale篡 wymieni cho熲y niekt鏎e: „Godno嗆 osoby warto嗆 warto軼i”, „Moja droga do wolno軼i”, „Odpowiedzialno嗆 za siebie i innych”, „Mi這嗆 i transcendencja”, „Polska Wielkanoc”, „Misterium chleba”, „Bo瞠 Narodzenie”.

Rok szkolny 2009/2010 - Projekt „Odpowiedzialno嗆 wsp鏊nie budowana”

Galeria zdj耩

Prezentujemy zdj璚ia plakat闚 wykonanych przez uczni闚 w ramach projektu odpowiedzialno嗆

Rok szkolny 2011/2012 - „Mi這嗆 i transcendencja”

Galeria zdj耩

Plakaty wykonane przez uczni闚 w ramach projekt闚 edukacyjnych

Rok szkolny 2012/2013 - „Godno嗆 osoby - warto嗆 warto軼i”

Podsumowanie projektu odby這 si 27 marca 2013 r.

Galeria zdj耩

Rok szkolny 2013/2014 - „Wolno嗆”

10 kwietnia dla uczni闚 su這wskiego gimnazjum sta si bardzo uroczystym dniem. Realizowano w tym dniu dwa projekty: Wolno嗆 oraz VII rocznic nadania szkole imienia. Mottem uroczysto軼i sta造 si s這wa Jana Paw豉 II (patrona szko造)„ Wolno軼i nie mo積a posiada, trzeba j stale zdobywa” . Za organizacj uroczystego apelu odpowiedzialni byli nauczyciele su這wskiego gimnazjum: p. Miros豉wa Baczkowska- Milian oraz ks. Marcin Nesterowicz. Przygotowania do realizacji projektu „Wolno嗆” rozpocz窸y si kilka tygodni wcze郾iej. Wychowawcy wraz z uczniami wybrali zagadnienia do opracowania i realizacji. Efektem ich prac by這 przeprowadzenie lekcji wychowawczych oraz przygotowanie prelekcji, poster闚, kr鏒kich scenek tematycznych.

Przydzia zada wygl康a nast瘼uj帷o:

I a  Zagro瞠nia wolno軼i wych. p. Andrzej Romanowicz

I b pod przewodnictwem p. Agnieszki Sadownik przygotowa豉 poster i prezentacj nt: „Zycie za wolno嗆”, sugesti do pracy by造 s這wa papie瘸 „Nie ma wolno軼i bez sprawiedliwo軼i” .

II a pod kierunkiem wychowawczyni Edyty Solatyckiej, przedstawi豉 r騜norodne znaczenia s這wa wolno嗆.

II b wraz z wychowawc p. Bogumi貫m Piosikiem, podj窸a pr鏏 okre郵enia granic szeroko poj皻ej wolno軼i.

Tematem wyst徙ienia klasy III a, opracowanego pod kierownictwem wychowawczyni, p. Miros豉wy Baczkowskiej-Milian, by這 „Wolno嗆 s這wa a odpowiedzialno嗆”. Natomiast klasa III b wraz z wychowawczyni Renat Pa趾, zrealizowa豉 zadanie „Wolno嗆 w cytatach i maksymach”.

Wyst徙ienia, przeplatane by造 recytacjami utwor闚 o tematyce szeroko poj皻ej wolno軼i. W鈔鏚 nich znalaz造 si wiersze absolwent闚 szko造 np. „Bo wolno嗆 to ” Anny 妃ierzcha造.

Projekt, w kr鏒kim wyst徙ieniu nt. „Wolno嗆 w nauczaniu Jana Paw豉 II”, podsumowa ks. Marcin Nesterowicz.

Wielu wzrusze dostarczy造 obchody VII Rocznicy nadanie szkole imienia Jana Paw豉 II. Uczniowie obejrzeli prezentacj multimedialn, kt鏎a przybli篡豉 wydarzenia upami皻niaj帷e tamten dzie.

Prezentacj „Rocznica nadania szkole imienia” wykona豉 Anna Tyczy雟ka. Tekst prezentacji napisa豉 Absolwentka Gimnazjum Agata Milian, przedstawi造: Patrycja Kurowska i Weronika Pyczak z klasy II a.

Prezentacj „Jan Pawe II. Anegdoty i ciekawostki” wykona造, przedstawi造 oraz opracowa造 tekst Patrycja Kurowska i Weronika Pyczak . Opiek instrumentalno-wokaln nad akademi obj窸a p. Anna Tyczy雟ka i to pod jej dyrygentur uczniowie wykonali „Bark” - pie填 oazow, kt鏎a nieod陰cznie kojarzy si z postaci Jana Paw豉 II.

Bardzo osobisty charakter mia這 wyst徙ienie dyr. Krystyny Piosik, kt鏎a opowiedzia豉 uczniom swoje prze篡cia po spotkaniu z Janem Paw貫m II.

Po陰czenie dw鏂h projekt闚 sprawi這, 瞠 uczniowie z wielkim zaanga穎waniem w陰czyli si w ich organizacj, zadbali o przygotowanie wyst徙ie, poster闚 dekoruj帷ych sal, str鎩 apelowy podkre郵aj帷y rang przedsi瞝zi璚ia.

Akademia dostarczy豉 wielu niezapomnianych prze篡 uczniom, nauczycielom oraz zaproszonym go軼iom.

Rozdano r闚nie nagrody w konkursie plastycznym „Jan Pawe II papie naszych serc”. Konkurs organizowali ks. Marcin Nesterowicz i pani Alina Sna篡k.

• I miejsce zaj掖 Patryk Zag鏎ny z kl. IIIA
  • II miejsce Maksymilian Cierpisz z kl. IB