Kronika wydarze

Kliknij na nazw miesi帷a i wybierz wydarzenie z listy.

Warsztaty chemiczne I Ty zostaniesz Olimpijczykiem

W dniu 24.09.2017r. dw鎩ka uczni闚 klas trzecich gimnazjalnych ze Szko造 Podstawowej im. Juliusza S這wackiego w Su這wie: Wiktoria Wo造niak i Jakub J璠rzejczyk oraz dw鎩ka uczni闚 ze Szko造 Podstawowej im. Ignacego ㄆkasiewicza w Kro郾icach: Marzena Sobolewska i Jakub Krupski, udali si na sze軼iodniow wycieczk do Warszawy. Opiekunem podczas wyjazdu by豉 pani Katarzyna Szafraniec. Podr騜 zacz窸a si w Ostrowie Wielkopolskim o godzinie 8:21 sk康 w niedziel wyruszy poci庵 do Warszawy Zachodniej. Po trzech godzinach jazdy oko這 po逝dnia dotarli鄉y do stolicy. Po zameldowaniu w hotelu udali鄉y si na spacer po Warszawie. Pierwszym miejscem, kt鏎e odwiedzili鄉y by這 Rondo gen. Charlesa de Gaullea ze sztuczn palm na 鈔odku. Nast瘼nie ulic Nowy 安iat przeszli鄉y na Krakowskie Przedmie軼ie. Podziwiali鄉y architektur i zabytki Warszawy, w tym Pa豉c Prezydencki i Zamek Kr鏊ewski. Ostatnim punktem naszej wycieczki by豉 wizyta przy Grobie Nieznanego 皋軟ierza. Po spacerze udali鄉y si na kolacj na Wydzia Biologii UW.

Nast瘼nego dnia po 郾iadaniu udali鄉y si na uroczysta inauguracj podczas kt鏎ej jako pierwsza zabra豉 g這s pani mgr Wanda Szel庵owska. Opowiada豉 o regulaminie, organizacji i sukcesach Olimpijczyk闚. Sw鎩 wyk豉d wyg這si prof. Jurczak pt. Maria Sk這dowska Curie. Uczona bez granic i wspania造 cz這wiek. Potem uczniowie z ka盥ej szko造 opowiedzieli par s堯w o swoich miejscowo軼iach i zaznaczyli miejsce na mapie sk康 przyjechali. Po wyk豉dzie i ciep造m posi趾u uczniowie uczestniczyli w pierwszym laboratorium Chemia analityczna jako軼iowa a d godziny 17:00. Pod koniec dnia brali udzia w grach dydaktycznych Wzorynkach.

We wtorek zaj璚ia rozpocz窸y si o godzinie 10:00 od 獞icze rachunkowych, prowadzonych przez Olimpijczyka pana mgr Kamila Adamczyka. Po drugim 郾iadaniu uczniowie udali si na zaj璚ia z Psychologii, na kt鏎ych mieli okazj zintegrowa si orz rozwija umiej皻no嗆 pracy w zespole. Zaj璚ia trwa造 zn闚 do godziny 17:00. Podczas wieczornych gier dydaktycznych uczniowie musieli sobie poradzi z chemicznym Memory.

Kolejny dzie r闚nie rozpocz掖 si od 獞icze rachunkowych. Tym razem uczniowie obliczali st篹enie molowe. Po tych zaj璚iach udali si na laboratorium Chemia organiczna zn闚 trwaj帷ego do godziny 17:00. W 鈔od na grach dydaktycznych uczniowie musieli wykorzysta umiej皻no軼i z 獞icze rachunkowych w Chemicznym Domino.

W czwartek po porannych 獞iczeniach rachunkowych uczniowie wzi瘭i udzia w laboratorium Chemia analityczna ilo軼iowa , na kt鏎ym dowiedzieli si na czym polega metoda miareczkowania oraz nauczyli si miareczkowania. Po zaj璚iach laboratoryjnych wszyscy uczestnicy warsztat闚 brali udzia w spotkaniu z Olimpijczykami. Dowiedzieli si jak wiele pracy kosztuje sukces w Mi璠zynarodowej Olimpiadzie Chemicznej.

W przedostatnim dniu warsztat闚 na 獞iczeniach rachunkowych uczniowie utrwalali umiej皻no軼i zdobyte na wcze郾iejszych zaj璚iach. Wzi瘭i r闚nie udzia w laboratorium Chemia nieorganiczna, na kt鏎ym mieli okazj dowiedzie si na czym polega elektroliza i jak zapisa reakcje chemiczne zachodz帷e na elektrodach. P騧nym wieczorem wszyscy udali si do Muzeum Marii Sk這dowskiej Curie oraz na wieczorny spacer po Starym Mie軼ie.

W ostatnim dniu warsztat闚 odby si Turniej Chemiczny, w kt鏎ym bra造 udzia cztery najlepsze szko造, czyli te kt鏎e na kartk闚kach ze wszystkich zaj耩 zdobyli najwi璚ej punkt闚. Nasza dru篡na z dw鏂h szk馧 uplasowa豉 si na 7. miejscu w鈔鏚 12 szk馧. Po uroczystym zako鎍zeniu warsztat闚 rozdano certyfikaty uczniom, nauczycielom i szko這m.

Zaj璚ia odbywa造 si na Wydziale Chemii oraz Centrum Nauk Biologiczno Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wy篡wienie, noclegi i zaj璚ia edukacyjne dla uczni闚 i opiekun闚 sponsorowali: Polskie Towarzystwo Chemiczne oraz Minister Edukacji Narodowej. W sumie uczniowie uczestniczyli w 24 godzinach lekcyjnych zaj耩 laboratoryjnych, 8 godzinach lekcyjnych 獞icze rachunkowych, 6 godzinach lekcyjnych zaj耩 warsztatowych z psychologii oraz 6 godzinach lekcyjnych z gier dydaktycznych.

Warsztaty podoba造 si wszystkim uczestnikom. Mieli okazj nauczy si wielu nowych rzeczy, pracowa w laboratorium, rozwija swoje zainteresowania oraz poszerza wiedz chemiczn. Uczniowie poznali wiele nowych os鏏. Podczas wszystkich zaj耩 atmosfera by豉 przyjazna. Uczestnicy u鈍iadomili sobie jak wiele wyrzecze wymaga sukces w Olimpiadzie Przedmiotowej.